Wiadomości branżowe

Bocianie gniazda bywają niebezpieczne dla ludzi

Gniazda budowane przez bociany mogą ważyć nawet ponad 1,5 t. Gdy są namoknięte, ich ciężar wzrasta czasem do 2 t. Jeśli bocian założył swoje gniazdo w nieodpowiednim miejscu, np. na słupie energetycznym, może być ono niestabilne i zagrażać ludziom. Aby temu zapobiec, buduje się specjalne platformy, które umacniają ptasie konstrukcje.Kiedyś bociany zakładały gniazda głównie na drzewach, budynkach i kominach poprzemysłowych. Od kilkunastu lat przenoszą się masowo na słupy energetyczne. Szacuje się, że w Polsce gniazduje na nich już ponad 60% tych ptaków. „Jeśli bocian umiejscowi się na słupie, może dojść do przerw w dostawie prądu, zwarć i spalenia gniazda” – mówi serwisowi infoWire.pl Krzysztof Konieczny z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Zdarza się poza tym, że zbyt ciężkie gniazda obruszają się i spadają na ziemię, co może stanowić duże zagrożenie dla ludzi.Bociana, który zamieszkał na słupie energetycznym, nie należy oczywiście stamtąd wyganiać. Najlepszym rozwiązaniem będzie umocowanie gniazda na specjalnej platformie zamontowanej na słupie, która

Gniazda budowane przez bociany mogą ważyć nawet ponad 1,5 t. Gdy są namoknięte, ich ciężar wzrasta czasem do 2 t. Jeśli bocian założył swoje gniazdo w nieodpowiednim miejscu, np. na słupie energetycznym, może być ono niestabilne i zagrażać ludziom. Aby temu zapobiec, buduje się specjalne platformy, które umacniają ptasie konstrukcje.

Kiedyś bociany zakładały gniazda głównie na drzewach, budynkach i kominach poprzemysłowych. Od kilkunastu lat przenoszą się masowo na słupy energetyczne. Szacuje się, że w Polsce gniazduje na nich już ponad 60% tych ptaków. ?Jeśli bocian umiejscowi się na słupie, może dojść do przerw w dostawie prądu, zwarć i spalenia gniazda? ? mówi serwisowi infoWire.pl Krzysztof Konieczny z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody ?pro Natura?. Zdarza się poza tym, że zbyt ciężkie gniazda obruszają się i spadają na ziemię, co może stanowić duże zagrożenie dla ludzi.

Bociana, który zamieszkał na słupie energetycznym, nie należy oczywiście stamtąd wyganiać. Najlepszym rozwiązaniem będzie umocowanie gniazda na specjalnej platformie zamontowanej na słupie, która wyniesie je znacznie ponad poziom przewodów. ?W zasadzie każde bocianie gniazdo, które jest bezpośrednio na słupie energetycznym, należy przenieść na platformę? ? uważa ekspert. Czasami platformy montuje się również na budynkach. Zazwyczaj gniazda zakładane na dachach wystarczy jednak jedynie pielęgnować i zmniejszać ich ciężar.

Renowacja bocianich gniazd należy do zadań gminy, która odpowiada za ochronę przyrody na swoim terenie. Warto przy tym wiedzieć, że o ile platformy przeznaczone na budynki czy drzewa mogą montować sami mieszkańcy, o tyle umieszczaniem ich na słupach energetycznych zajmują się już energetycy. Kiedy zauważymy więc gniazdo na słupie bez platformy, powinniśmy powiadomić rejon energetyczny, który jest właścicielem danej linii. Jeśli chcemy uzyskać dodatkowe informacje na temat ochrony bocianich siedzib, warto wejść na stronę Bociany.pl lub zadzwonić na infolinię 0 801 BOCIAN (tel. 0 801-26-24-26).

A to już wiesz?  Samsung wprowadza aplikację Look At Me, aby ułatwić komunikowanie się dzieciom z autyzmem

Zgodnie z prawem od marca do końca sierpnia napraw bocianich gniazd przeprowadzać nie wolno.


dostarczył infoWire.pl

0 0 votes
Article Rating

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


1.8K komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments