Fryzury

Jak odpowiednio dobrać buty na wyjazd w góry?

Jak odpowiednio dobrać buty na wyjazd w góry?
Wiosna to doskonały moment na wycieczkę w góry. Warto się jednak odpowiednio przygotować do takiej wyprawy. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia podróżnika są odpowiednio dobrane

Wiosna to doskonały moment na wycieczkę w góry. Warto się jednak odpowiednio przygotować do takiej wyprawy. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia podróżnika są odpowiednio dobrane buty, które sprawdzą się w różnych warunkach również w trudniejszych terenach. Na co należy zwracać szczególną uwagę podczas wyboru obuwia? Oto kilka porad Jakuba Rybickiego, himalaisty, fotografa i eksperta marki Merrell.

Niskie czy za kostkę?
Odpowiedź na to pytanie to często pierwsza kwestia, nad którą zastanawiamy się podczas wyboru butów na wiosenną podróż. Decyzja powinna zależeć od trudności szlaków, którymi będziemy chodzić oraz od pogody. Modele sięgające za kostkę bardziej ją stabilizują i chronią przed urazami oraz warunkami atmosferycznymi. – Na długie trekkingi zdecydowanie bardziej nadają się wysokie buty, natomiast na krótkie, lekkie wypady można ewentualnie wybrać podejściówki. Osobiście wolę wyższe, w których czuję się bezpiecznie w trudnym terenie. Przy doborze obuwia warto wziąć pod uwagę także ciężar plecaka, z którym wybieramy się na wędrówkę. Jeśli planujemy zabrać ze sobą spory ekwipunek wybierzmy buty z dobrą amortyzacją, dzięki której nie będziemy czuć przeciążenia oraz za kostkę tak, aby nasze stopy miały dodatkową stabilizację – mówi Jakub Rybicki, ekspert marki Merrell. – Kluczowym elementem w przypadku butów trekkingowych jest również ich tylna część – dobra podeszwa oraz boczne fragmenty konstrukcji powinny zabezpieczyć kostkę i tym samym minimalizować ryzyko wystąpienia groźnych kontuzji – dodaje.

Jaki rozmiar będzie odpowiedni?
Często wybierając buty na górskie wypady wybieramy rozmiar większy niż nosimy na co dzień. Jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Decyzja o doborze rozmiaru powinna zależeć od rodzaju buta, aktywności i pory roku, w jakiej wybieramy się w podróż. Wiosną czy latem nie nosimy grubszych skarpet, zatem nie potrzebujemy dodatkowego miejsca w bucie. Warto pamiętać, że za luźne obuwie zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji, m.in. dlatego, że nie zapewnia odpowiedniej stabilizacji. Ważne jednak, aby buty nie były także za małe, co mogłoby skutkować obtarciami i poczuciem dyskomfortu.

A to już wiesz?  Tylko dla dorosłych

Na co zwracać uwagę?
– Buty górskie mają za zadanie przede wszystkim chronić stopy przed skręceniami, a w drugiej kolejności przed warunkami atmosferycznymi. Z wiekiem coraz bardziej doceniam też amortyzację chroniącą stawy przed mikrourazami – zaznacza Rybicki. Najważniejsza zatem jest dobra wkładka wewnętrzna, najlepiej EVA, która zapewnia komfort i amortyzację. Należy również zwrócić uwagę na podeszwę zewnętrzną, aby była odpowiednio twarda i zapewniała stabilizację na zróżnicowanych terenach. Przykładem takiego systemu używanego przez markę Merrell jest podeszwa Vibram® TC5+, która zapewni przyczepność i stabilizację na różnego rodzaju podłożu, zaś modele wyposażone w technologię M-Select GRIP pozwolą przemieszczać się również po śliskich i spadzistych szlakach. – Lubię też mieć gumowy otok, chroniący przednią część buta przed przemoczeniem. Często bywam w górach, gdzie nie ma szlaków, a są za to kamienne usypiska, na których szybko ścierają się podeszwy, a przód buta się rysuje. W takich przypadkach to rozwiązanie również bardzo się przydaje – dodaje. Dobrze dobrane buty mogą posłużyć nawet kilka sezonów. Najlepszym wskaźnikiem stopnia zużycia jest podeszwa – mocno starty bieżnik oznacza, że czas już je wymienić. – Nie liczę kilometrów, ale w butach trekkingowych chodzę kilkadziesiąt dni w roku i zmieniam je średnio co 5-6 lat – zaznacza Rybicki.

Uniwersalne buty na wiosnę
Czy istnieją buty, które sprawdzą się w każdych warunkach podczas zmiennej pogody? – Oczywiście istnieje obuwie dopasowane do każdych warunków i rodzajów podłoża, po jakim przyjdzie nam wędrować. W praktyce mało kogo stać na wiele par specjalistycznych butów – zaznacza Jakub Rybicki. Najważniejsze cechy takich butów to przede wszystkim odpowiednia membrana, m.in. często stosowana przez markę Merrell GORE-TEX. – Są zwolennicy i przeciwnicy membran w butach trekkingowych. Ja, stawiając na uniwersalność, należę do tych pierwszych. Udając się na wędrówki kiedy jest ciepło, wolałbym jednak buty o wyższej przepuszczalności powietrza, które zapewniają większy komfort – wspomina Rybicki. – W mojej szafie są trzysezonowe „treki” na wszystkie rodzaje gór i niskie „podejściówki” na lekkie trasy – dodaje.
Podczas wiosennych i letnich wypadów, kiedy praktycznie cały czas jesteśmy „na nogach” warto zatem zadbać o odpowiedni dobór obuwia. Buty powinny chronić nas przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, czy kontuzjami.
***
Jakub Rybicki – z zawodu podróżnik, fotograf i dziennikarz. Laureat światowych nagród fotograficznych, m.in Travel Photographer of The Year. Autor książki „Po Bajkale”, stały współpracownik magazynów i portali podróżniczych. Zawodowy storyteller i pilot wycieczek. Alpinista, w 2016 roku podjął próbę zdobycia drugiego najwyższego niezdobytego szczytu świata – Labuche Kang III. Zimowy i letni jeździec rowerowy, przejechał m.in. zamarznięte jezioro Bajkał i Grenlandię. www.jakubrybicki.pl
Merrell to obuwie, które wraz ze swoimi użytkownikami tworzy prawdziwe historie. Ponad 30-letnie doświadczenie sprawia, że dociera do najbardziej wymagających entuzjastów aktywnego wypoczynku. Kiedy mówisz Merrell myślisz – wysoka jakość, niezawodność, sprawdzone technologie.
http://www.merrell.pl/

A to już wiesz?  Męskie sprawy w gabinecie medycyny estetycznej!

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy