Fiolet doskonale wpasowuje się w głębię koloru stylizacji orientalnych, czystość i zdecydowanie aranżacji minimalistycznych oraz pastelowy urok shabby chic. Wszystko za sprawą jego wielu różnorodnych odcieni.
Marka Dekoral podpowiada, jaką tonację fioletu z palety Hypoalergicznej Szorowalnej Farby Lateksowej wybrać do dekoracji salonu o nowoczesnym charakterze.
Recepta na wyrazistość
Fiolet jest zdecydowaną barwą o nieco tajemniczej aurze. Połączony z delikatnymi kolorami zdradza swoje subtelne i delikatne cechy. Właśnie to zróżnicowanie i elastyczność sprawia, że fiolet jest niemal uniwersalny. Sprawdza się, gdy chcemy stworzyć spokojne i przytulne wnętrze niepozbawione jednak charakteru. Jasne i subtelne odcienie fioletu ? koronkowy róż, satynowy wrzos – doskonale sprawdzają się w dekoracji pokoi dziecięcych. Nasycone i ciemne odcienie ? ekspresja, optymizm, batystowy fiolet – są niezastąpione natomiast w przypadku aranżacji w stylu glamour, gdzie zmysłowość i romantyzm przeplatają się z przesadą właściwą barokowi.
Fiolet w salonie
Z racji tego, że fiolet należy do trudnych w aranżacji kolorów, warto przeanalizować kilka sposobów wprowadzenia go do wnętrza.
Mocne odcienie z rzadka zyskują pełną dominację w stylizacji. Jeśli nie urządzamy wnętrza w stylu orientalnym lub glamour, nie decydujmy się na silne fiolety na wszystkich ścianach. Barwy z palety Hypoalergicznej Szorowalnej Farby Lateksowej takie jak ekspresja, optymizm czy batystowy fiolet kuszą swoim nasyceniem i wyrazistością. Niemniej warto powstrzymać się i zastosować je na jednej, dwóch ścianach. Łącząc te zdecydowane odcienie z perłową organzą lub naturalną bawełną, zbudujemy równie atrakcyjne, co bezpieczne i świeże zestawienie ? Anna Łatoszyńska, Brand Manager marki Dekoral.
Przełamując moc fioletu jasnymi barwami na pewno unikniemy efektu przytłoczenia. Taka kompozycja kolorów będzie harmonijnie łączyć się z jasnymi meblami i drewnianym wykończeniem podłógg oraz okiennic. W ten oto sposób możemy odmienić i nadać nowy charakter każdemu tradycyjnemu salonowi.
We wnętrzach nowoczesnych, o niestandardowych rozwiązaniach architektonicznych, możemy pozwolić sobie na śmielsze eksperymenty. I nie chodzi tu o wymalowywanie wszystkich ścian wnętrza mocnym i nasyconym odcieniem w rodzaju batystowego fioletu. Także w tym przypadku musimy zachować umiar. Niemniej warto oprzeć zestawienie kolorystyczne na kompilacji jaśniejszych i ciemniejszych odcieni fioletu. Idealną parę stanowią satynowy wrzos i wspomniany już batystowy fiolet. Pastelowy kolor powinien dominować w aranżacji. Umieśćmy go na ścianach najbliższych oknom. W ten sposób naturalne światło będzie się od nich odbijać, dając wrażenie świeżości i delikatności. W dekoracji nowoczesnego wnętrza osiągnięcie takiego efektu jest niezwykle ważne. Ciemny odcień, batystowy fiolet powinien znaleźć się w centralnym, ale najmniej oświetlonym punkcie pokoju. W ten sposób zachowa on swoją głębię a przy tym będzie dodawał charakteru całemu wnętrzu. Aby osiągnąć zamierzony efekt nowoczesności, w salonie wymalowanym różnymi tonami fioletu powinny znaleźć się designerskie meble z tworzyw sztucznych o dużym połysku. Mile widziane są również dekory o ciekawych, futurystycznych kształtach. W doborze ozdób mamy dużą dowolność, niemniej nadal musimy być ostrożni. Zestawienie odcieni fioletu z czernią mebli i bielą podłogi jest bezpiecznym i efektownym rozwiązaniem.
Fiolet jest niekonwencjonalnym i prowokacyjnym kolorem, który zawsze przykuwa uwagę i nadaje charakter każdemu wnętrzu, czy to w postaci barwy ścian, czy jako element oryginalnych dodatków. Różnorodność odcieni sprawia, że fiolet doskonale wypada w wielu zestawieniach kolorystycznych. Wydobywa piękno z brązów i uszlachetni pastelowe odcienie. Tym samym wpasowuje się w gusta miłośników barwy dojrzałych fig, winogron, jaki i wielbicieli pól lawendy oraz wrzosowisk.
dostarczył infoWire.pl